מדריך מיוחד: הקמת תשתית אינטרנט לאחר שיפוץ בדירה חדשה

הקמת תשתית אינטרנט

שיפוץ דירה חדשה אליה אתם נכנסים, עשוי לכלול כמה דברים אשר משפיעים על חיבור האינטרנט הקיים בדירה.

מחד, חלק מהשיפוצים עשוי להיות כרוך בנטרול חלקים מתשתית האינטרנט הקיימת במקום. מאידך, ייתכן שהדרישות שלכם מתשתית זו שונות מהקיים. אלה כמה נקודות מפתח חשובות, בהכנת דירה בשיפוץ, מבחינת תשתית זו:

תכנון

שיפוץ הדירה החדשה שאליה אתם נכנסים, מהווה הזדמנות לתכנן מחדש את כל תשתית האינטרנט שבדירה, על פי צרכיכם. תוכלו לתכנן מחדש בין השאר, מספר ומיקום שקעים, אופן העברת כבלים וכן רשת אלחוטית – האם להתקין והיכן? תשתית האינטרנט צריכה להתחשב בכמה דברים קיימים. אלה עשויים להשתנות מאוד בתכנון החדש של הדירה, אך הם מהווים נקודת מוצא שנלקחת בחשבון:

  • נקודת הכניסה הראשית של תשתית האינטרנט לדירה.
  • שקעי חיבור קיימים לאינטרנט ומסלולי הכבלים שמגיעים אליהם.
  • חלוקת הדירה, מבחינת המקומות שבהם דרוש חיבור לאינטרנט.

אפשר וכדאי לחשוב בגדול ולהיערך לכל האפשרויות, בכך שתתקינו נקודות חיבור לאינטרנט בכל או ברוב החדרים (במקלחת למשל, ברור שלא חייבים). העלויות לא גבוהות והתועלת תשרת אתכם לאורך זמן. אם בעתיד תרצו לבצע דברים מסוג זה, התהליך עלול להיות מסובך, יקר וממושך יותר וחבל. תכנון התשתית בדירה החדשה, הוא גם הזדמנות לשקול מעבר לספק תשתית אחר. לרוב, יש יותר מאפשרות אחת. לשם ההמחשה: ספק אינטרנט Itc מציע חבילות תשתית + ספק אינטרנט, כאשר התשתית יכולה להיות של בזק או של HOT.

חיבור קווי

למרות הפופולאריות והנוחות של החיבור האלחוטי לרשת האינטרנט, החיבור הקווי יציב, אמין ובטוח, אם כבר יותר. מוטב לטפל בו ביסודיות במסגרת שיפוצים, מאשר בעתיד לרצות להרחיב את החיבור הקווי ואז להיכנס לכל היבטי הבנייה שנדרשים לשם כך. אם אתם כבר במילא מתכננים, שוברים, בונים, מלכלכים את הדירה וכדומה, האם לא עדיף לטפל בחיבור האינטרנט הקווי עכשיו? חיבור זה גם במילא נחוץ, בתור תשתית עבור החיבור האלחוטי. בהתאם לנסיבות בדירה ולשאר התכנונים והדרישות שלכם, תצטרכו להעביר כבלים ברחבי המבנה. ניתן לעשות זאת בדרכים שונות. הפתרון הפשוט ביותר, הוא להעביר כבלים חיצונית על פני הקירות, אבל זה בדרך כלל לא נראה טוב. ניתן במקום זאת, להעביר כבלים דרך הקירות (בתעלות מוכנות או באמצעות חציבה), דרך קירות גבס ואפילו דרך תקרות גבס.

חיבור אלחוטי

רישות אלחוטי שימושי במיוחד עבור סמארטפונים וטאבלטים וסביר שתרצו רישות מסוג זה, בכל מקרה. לשם כך, יהיה צורך גם לתכנן מחדש ולבדוק, לגבי כיסוי טוב מספיק של הרשת האלחוטית בדירה. היבט זה, מורכב משמעותית יותר מהרישות הקווי, מאחר שיש דברים שונים שמפריעים לקליטה, דוגמת חדר ממ"ד.

ארון תקשורת

ככל שמתרבים הכבלים והרכיבים (כמו נתב) שדרושים לחיבור האינטרנט, כך עשוי יותר להתאים שימוש בארון תקשורת מרכזי. ארון כזה, תורם מבחינת הסדר הטוב, האסתטיקה וקלות ביצוע שינויים ותיקונים. בהקשר זה, יש פרמטרים מסוימים לקחת בחשבון, דוגמת גודל הארון וגודל הצנרת שיוצאת ממנו (אשר דרכה יועברו הכבלים).

בדיקות ושיפורים

לאחר שהכול מותקן וארגנתם חיבור עם ספק האינטרנט, חשוב לוודא שהתשתית אכן מספקת את הביצועים הרצויים. בין השאר, ספק itc משווק שירותים אשר מסייעים לסוגי שימוש ספציפיים באינטרנט. למשל, כתובת IP קבועה (סטטית) עבור גיימרים. אבל אם תכננתם או הקמתם את תשתית האינטרנט בדירה באופן גרוע, הדבר עשוי לפגוע בביצועים.

לסיכום

חשוב ומומלץ, לכלול את תכנון תשתית האינטרנט, בכל החלטה לגבי שיפוץ דירה חדשה.

נגישות
גלילה לראש העמוד