דשא סינטטי או דשא טבעי: מה עדיף?

דשא סינטטי או דשא טבעי

כל מי שבוחר לשפץ גינה קיימת או לתכנן גינה חדשה, תוהה לעצמו אם עדיף לבחור בדשא סינטטי או שעדיף דשא טבעי, והאמת היא שלכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות, החל מהעניין הכלכלי, ועד לתחזוקת הגינה. איך תדעו במה לבחור, ומה מבין האופציות תהיה טובה יותר בעבורכם? אספנו מידע חשוב בנושא, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

הפן הכלכלי: כמה זה עולה לנו?

זה נכון, לתחזק דשא טבעי זה לא קל, וזה כרוך בלא מעט הוצאות כלכליות וזמן. עם זאת, גם לדשא סינטטי יש חסרונות כלכליים, ולמרות שאינו מצריך תחזוקה לטווח הארוך, ההתקנה מהווה חלק משמעותי בהחלטה. למעשה, התקנת דשא סינטטי עשויה להיות יקרה יותר מאשר התקנת דשא טבעי, וזה אחד הפרמטרים שעליכם לקחת בחשבון.

תחזוקה היא פרמטר נוסף שיש להתחשב בו. דשא טבעי יצריך תחזוקה הרבה יותר אינטנסיבית, כשהעלויות עשויות להגיע לכמה אלפי שקלים בשנה, לרבות חשבון המים שיתנפח בהתאם לכמות ההשקיה. כמו כן, אל תשכחו שיש להדביר את הדשא, לכסח ולדשן אותו, ואלה עלויות נוספות שמצטברות (גם אם תבחרו לעשות זאת באופן עצמאי, עדיין תיאלצו לרכוש את כל הכלים הנחוצים לעבודה). מהצד השני, דשא סינטטי כמעט ולא זקוק לתחזוקה שוטפת, לדישון או השקיה, מה שמהווה חיסכון כלכלי לטווח הארוך.

כלומר, מבחינה כלכלית, נדמה שדשא סינטטי משתלם יותר, ולטווח הרחוק העלויות שלו יהיו נמוכות יותר מאשר דשא טבעי.

דשא סינטטי או דשא טבעי

ומבחינת איכות ונראות הגינה?

החיסכון הכלכלי הוא לא הפרמטר היחיד, וחשוב לקחת בחשבון שדשא סינטטי דוהה עם הזמן, ולמעשה מדובר בחומר מלאכותי ולא טבעי. כמו כן, כשדשא סינטטי מתחמם מהשמש, הוא עשוי להיות רותח ולא יהיה נעים לשבת עליו או לשחק עליו. לעומת דשא רגיל שמקנה חוויה שונה לגמרי, ובייחוד עבור מי שאוהבים לבלות לא מעט זמן בגינה. עם זאת, קחו בחשבון שדשא טבעי עלול להצהיב, או באופן כללי לשנות את צבעו במהלך עונות השנה.

אז מה עדיף?

כדי לדעת מהי האופציה הטובה ביותר בעבורכם, חשבו מהו הצורך שלכם בדשא בגינה – האם זה רק עבור נראות? האם הילדים עתידים לשבת או לשחק עליו? וכמובן, האם יש לכם זמן ופנאי לתחזק אותו? רק אחרי שתענו על השאלות הללו, תוכלו לדעת באילו מבין הסוגים לבחור. כך או כך, תמיד כדאי ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, זה אף פעם לא מזיק.

בהצלחה

נגישות
גלילה לראש העמוד