איך פינוי בינוי ישפיע על איכות החיים שלכם?

 

כיום רבים מדברים על תוכנית פינוי בינוי, ולא מעט יזמים מדברים על כך שמוטב למצוא נכס שמיועד לעבור את התהליך, פשוט כי ידוע לכל שמדובר במכרה זהב – בדרך שמאפשרת לבצע עסקה מצוינת מבלי לקחת סיכון, וזאת כי גם אם בסופו של יום הנכס לא ייהרס (ויבנה מחדש), פשוט יתאפשר למכור אותו הלאה במחיר הגיוני. כמו כן, מי שגר בדירה שמיועדת לעבור פינוי בינוי, צריך לדעת שגם אם בעת התהליך עליו לעבור דירה, הרי שבתום התהליך הוא יקבל דירה ששווה הרבה יותר.

 

ישר מהניילון

יש לא מעט בעלי דירות שיודעים כי הנכס שלהם עתיד לעבור תהליך שיפוץ גדול שעשוי לשפר את איכותו. כפי שציינו, מי שמחליט להחזיק בדירה שמיועדת לעבור פינוי בינוי זוכה לא מעט, וזאת כי התוכנית מרחיבה את הדירה, מוסיפה ממ"ד, מציעה תשתיות חדשות, נראות מודרנית וכדומה, משמע הדיירים זוכים בדירה יותר גדולה, מרשימה ואיכותית, ולעומת תמ"א 38 הדירה אינה רק מרגישה חדשה, אלא היא אכן חדשה – ישר מידי הקבלן.

 

צידוקים פסיכולוגים

לצד שורת היתרונות שזה עתה ציינו, נוסיף ונחדד שפרויקט פינוי בינוי מעניק הטבות נוספות, כגון ידיעה שהבניין איכותי ומודרני – כולל ממ"ד ועמידות בפני רעידות אדמה. כמו כן, גם הדימוי העצמי מתחזק, וזאת כי יש הבדל בין לגור בבניין ישן ודהוי לבין לגור בבניין חדש שכולל סטנדרט בנייה גבוה, ועל כן לצד הערך היחסית גבוה של הדירה, גם קיימים מגוון צידוקים פסיכולוגים שמסייעים לדיירים לשתף פעולה.

 

הצד השני של המטבע

תוכנית פינוי בינוי מושתתת על השיטה הבאה: מפנים את הדיירים לדירה אחרת (באותה שכונה או באזור אחר) ואת הבניין הנוכחי הורסים עד היסוד. מכאן שיש לעבור דירה על כל המשתמע מכך – צריך לארוז, לעשות הובלה, להתמקם מחדש, להכיר שכנים חדשים ולעתים גם צריך להתרגל למוסד לימודים חדש, כך שכל עוד יש ילדים בתמונה, לא מדובר בפיקניק, אלא במעבר שמצריך הסתגלות. לאור הדברים נציין שהמעבר במיוחד קשה עבור הורים לילדים ולאנשים מבוגרים, כאלו שמתקשים להשאיר מאחור את המוכר. עם זאת, לעומת תמ"א 38, הרי שבמקרה זה זוכים לחיות הרחק מאזור הבנייה והאבק, כך שללא ספק מדובר בחלופה שווה, ובמיוחד לאור העובדה ששכר הדירה משולם מטעם הקבלן, כך שאין הוצאה כספית ואף כבר משלב זה ניתן להשיג רמת חיים יותר גבוהה.

 

מיקרו מול מקרו

ציינו שהדירה החדשה מציעה סטנדרט בנייה גבוה, אך פה חשוב לציין שלא רק מקבלים דירה יותר גדולה )כזו שבין היתר כוללת ממ"ד, מרפסת ועיצוב מעודכן), אלא גם זוכים לחיות בסביבה הרבה יותר מושקעת, כזו שמכילה מעלית, חדרי שירות, חניה ואף מחסנים. כמו כן, לצד שורת היתרונות של הדירה החדשה ולצד היתרונות של הבניין החדש, גם קיימים יתרונות מבחינת הסביבה המידית. למה הכוונה? גם היא משודרגת, ופה נציין שהמרחב הציבורי הופך להיות הרבה יותר קהילתי ומזמין – פתאום האזור כולל מרכזי קניות, גני משחקים, בתי קפה וכדומה, כך שהשינוי משמעותי בכל שלושת הממדים, כאשר כל ממד תומך בממד אחר בחיים.

 

אוכלוסייה

לבסוף נציין שגם חשוב לבחון את הנדבך הקהילתי, וזאת כי ברגע שהתוכנית יוצאת לפועל בכמה מוקדים בשכונה, פתאום משכונה שעומדת במקום, מדובר בשכונה שמזרימה תושבים חדשים ואף משפחות צעירות, כך שכולם יוצאים מורווחים: נפתחים יותר גני ילדים, עסקים מקומיים מפרים אחד את השני, נפתחים יותר מקומות עבודה ובאופן כללי ישנה אווירה של עשייה.

נגישות
גלילה לראש העמוד