משפצים? אלה הדברים שחשוב לשים לב אליהם!

אם אתם רוצים לבצע שיפוצים בדירה שלכם או בכל מבנה קיים – מוטב שתדעו כי מדובר ברגע מכונן שבו תהליכי השיפוץ, העיצוב והבנייה יוסיפו מאוד לערך הדירה, כמו גם שהפעולות יאפשרו שהיה נוחה ונעימה ביותר בחלל הפנימי, תוך העלאת איכות החיים של השוהים במבנה.

שיפוץ דירה מוסיף מאד לחיי היום יום ולמראה נעים של כל מרחב, בזמן ששיפוץ מסיבי נעשה על ידי קבלן שיפוצים מומחה. אבל רגע לפני שאתם משפצים, חשוב שתשימו לב לכמה דברים חשובים בתהליכי הבנייה והשיפוצים:

שיפוצים

איתור קבלן רשום

חפשו לצורך השיפוצים קבלן רשום אשר רשום בפנקס הקבלנים. איתור קבלן מסוג זה יבטיח לכם כי לאיש המקצוע ניסיון של 10 שנים בתחום הבנייה וניסיון של 5 שנים נוספות בתחום בו הוא מתמחה.

תכנון נכון

כדי לשפץ מבנה בצורה נכונה, יש בראשית לבצע תכנון נכון באמצעות אדריכל, קונסטרקטור וקבלן מבצע. שימו לב כי תכתב תכנית הנדסית ברורה לשיפוצים שתפרט את כל מהלך הבנייה, התוספות, הפעולות, החלפות הכלים והאביזרים, שבירת הקירות, הנחת תשתיות וכל מה שנחוץ על מנת לשפץ, לבנות אלמנטים שונים או להסירם. תכנית הנדסית ברורה תסייע לכם לקבל את האישורים הדרושים מהרשויות, עליהם נדבר מיד.

קבלת אישורים

חשוב לקבל את כלל האישורים הדרושים לביצוע השיפוצים, בעיקר כשמדובר בשיפוצים מאסיביים כמו הוספת מרפסות, הורדת קירות, הוספת חדרים ועוד. בנוסף לקבלת אישורים מן הרשויות המקצועיות, תצטרכו לקבל אישור וחתימות לפחות של 70 אחוזים מהשכנים בבניין וזאת כדי שתוכלו לבצע את השיפוצים על פי החוק. את כלל החתימות כמו גם את התכנית ההנדסית, תצטרכו להגיש לרשויות המקומיות לקבלת אישורי בנייה.

הצעת מחיר

כדי לבחור את הצעת המחיר הטובה ביותר, פנו אל כמה וכמה חברות קבלן או אנשי מקצוע העוסקים בשיפוצים, ובצעו השוואת מחירים בין הצעות המחיר השונות אותן תקבלו מכל חברה או בעל מקצוע. וודאו כי הקבלן מגיע למבנה, בודק אותו על כל חלליו, מברר עמכם בדיוק מה הצרכים שלכם ולאחר מכן שולח לכם הצעת מחיר מסודרת שאינה משתנה עם הזמן או בעת תהליכי הבנייה.

שיפוצים

שימו לב לפרטים הקטנים בהצעת המחיר ונסו להבין מה היא כוללת

הצעת מחיר מקבלן או מכל חברת שיפוצים עליה לכלול את החומרים שבאמצעותם מתבצע השיפוץ, כמו שימוש ביריעות ביטומניות לאיטום, שימוש בחומרי סיליקון ואחרים לצורך שיפוץ מבנים, שימוש בבטון או בעמודים תומכים מאלומיניום, כמו גם רכישת שלל חומרים שנועדו לצורך העבודות.

בדקו בהצעת המחיר האם היא כוללת ציוד ואלמנטים שונים כמו אסלות, אריחים, פרופילים וכל מה שצריך לשיפוץ . לעיתים מסכמים הקבלנים עם הלקוח כי הוא זה שירכוש את האלמנטים הדרושים לשיפוץ, תוך הוזלת עלויות הבנייה.

חוזה מסודר

חתמו על חוזה מסודר מול הקבלן שמפרט את כלל עבודות שיפוץ שסיכמתם עבורן את המחיר ואת זמני הביצוע. מומלץ כי על החוזה יעבור עורך דין שיראה כי אין בו "מוקשים" שעלולים לסבך אתכם ולגרום לכם להפסדים.

בנוסף יש לבדוק כי לקבלן ישנה אחריות מקצועיות בה הוא מבטיח תיקונים על חשבונו בעת תקלות או נזקים, כמו גם שיש להגן עליכם בחוזה מכל תביעה אפשרית בנוגע לעבודות השיפוץ.

שיפוצים

תשלום בשיטת השלבים

תכננו יחד עם הקבלן את סדרי העבודה ועגנו בחוזה שלכם עמו שיטת תשלום בשלבים. שיטה זאת נודעה להגן על הלקוח מול הקבלן ולהבטיח כי לאחר שמתבצע כל שלב ושלב בעבודה, נעשה תשלום בהתאם לחלק במבנה ששופץ או נבנה. בכך תוכלו להשלים את העבודה מתחילתה עד סופה.

ביצוע בדק בית בזמן השיפוץ

שימו לב כי במהלך השיפוצים אתם נעזרים בשירות בדק בית בזמן שיפוץ דירה. כיום ישנן חברות קבלן אשר מספקות את השירות שנועד לגלות ליקויים במהלך הבנייה ולהורות על תיקונם. אם הקבלן לא מבצע בדק בית: שכרו מהנדס או אנשי מקצוע המציעים את השירותים שלהם לבדק בית בזמן שיפוץ. בכך תוכלו להימנע מתקלות וליקויים לאחר סיום עבודות הבנייה והשיפוצים.

קבלת אחריות

וודאו כי אתם מקבלים אחריות מקצועיות מהקבלן ומשאר אנשי המקצוע שמבצעים את השיפוצים במבנה. בכך בכל קלקול או נזק שיגרם במבנה תהיו "מכוסים" מתביעות, כמו גם שהקבלן ואנשי המקצוע שפעלו במקום יצטרכו להגיע ולתקן את התקלות.

עשו את כל אלה ותוכלו כבר עכשיו לצאת אל תכנית שיפוצים טובה יותר, נכונה ובטוחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד