טיפים לעיצוב גינות

עיצוב גינות מתפרס על שלל קונספטים וסגנונות, כאשר אפשר לעצב גינת פרא כפרית, אפשר לבחור בגינה ים תיכונית המעוצבת על ידי עצי לימון, שיחים עבותים וגינות ירק, גינות זן יפניות ידועות בעצי הדובדבן ששתולים בהן הפורחים בחודשי הקיץ החמים כמו גם בעצים ננסיים ומזרקות, והגינות המודרניות עוסקות במינימליזם בעיצוב תוך שמירה על איפוק באיגוד צמחים בעלי צבעים אחידים המתכתבים אחד עם השני בהרמוניה, תוך שהם מאוגדים אל עציצים ואדניות.

אם יש לכם מרחב חיצוני שאתם רוצים להפוך לגינה מלבלבת – חשוב שתדעו כיצד אפשר להתחיל לעצב ולתכנן את הגינה בצורה יעילה ופרקטית:

עיצוב גינות

בחירת קונספט מתאים

בתחילה חשוב לבחור את הקונספט המתאים לעיצוב הגינה שלכם: משמע הנושא המרכזי שילווה את עיצוב הגינה. כפי שהזכרנו, ישנן מגוון דרכים ורעיונות לעיצוב גינות, בעוד שחשוב לבחור בסגנון העיצוב גם בהתאמה לסגנון הבית, כמו גם בהתאם לאקלים ולצמחייה שיכולה לגדול במקום. לדוגמא: עיצוב ים תיכוני הכולל עציצי תבלין ועצי לימון, מתאים לאקלים הים תיכוני, משמע: לאקלים הלח והחמים. עיצוב גינות זן בסגנון יפני מתאים לשטחים מוצלים יותר, בעוד שבעיצוב מודרני אפשר לבצע שילוב של צמחיה המתאימה גם לאור וגם צל.

בכל מקרה מה שחשוב לשים עליו את הדגש הוא בחירת קונספט מתאים באמצעות שרטוט שטח הגינה והתאמת צמחיה בהתאם למידות וליכולת לשלב בין צמחים, פרחים, עצים ואדניות. כמובן יש להתחשב בבחירת רהיטי גינה ושלל אביזרים שיהפכו את הגינה שלכם למקסימה ואטרקטיבית.

הכנת הקרקע

כאשר אתם רוצים להכין את הקרקע עבור שתילה, חשוב להכין את האדמה כך שהיא תהיה טרייה, טובה, לחה ופורייה. כדי להכין את הקרקע לשתילה יש לנקות את האדמה מעשבים שוטים, להפוך את האדמה באמצעות טוריה, להרטיב את כלל השטח עם מים, להמתין שבועיים, לעקור שוב עשבים שוטים ולאחר מכן להפוך אותה שוב. בכך תוכלו "לטהר" את השטח ולהכינו לשתילה.

עיצוב גינות

תכנון ומדידות

כעת שהשטח מוכן, חשוב לבצע מדידות של הקרקע ולהבין באילו אזורים תרצו לשתול עצים, היכן תרצו לגדל דשא או לחלופין להניח דשא סינטטי שהופך את המרחב לנעים יותר, כמו גם היכן תרצו להקים גינת ירק שמאפשרת לגדל ירקות טריים ואורגניים.

עוד כדאי להבין איך ניתן להציב רהיטי גינה על מנת שתוכלו לארח וליהנות מזמן איכות במרחב החיצוני, בזמן שבהתאם לתכנון הנכון והקצאת השטחים: תוכלו להבין היכן ניתן להציב כל אלמנט וכיצד הגינה תראה.

ייעוץ של גנן או של עובדי המשתלה

כאשר אנו עוסקים בנושא של עיצוב גינות, אנו רוצים כי הצמחים שנשתול בגינה שלנו יחזיקו מעמד לאורך זמן, כמו גם ילבלבו כמעט בכל חודשי השנה. בשל כך חשוב לבחון את מקורות האור והצל בגינה, למדוד את השעות בהן ישנה שמש חזקה שמאירה על שטח הגינה ולהבין באילו אזורים בשטח החיצוני ישנו צל.

לאחר מכן יש להתייעץ עם עובדי המשתלה הסמוכה לביתכם ובאמצעות פירוט האקלים הקיים בשטח שלכם: להתאים את הצמחים, העצים, השיחים והפרחים שתשתלו בגינה. בכך תוכלו לבצע בחירות נכונות ותוכלו לוודא כי אתם רוכשים פרחים עונתיים שילבלבו כמעט בכל חודשי השנה.

בחירת ציוד לגינה

שימו לב כי אתם רוכשים את הציוד הבסיסי לטיפול ולטיפוח גינה, כמו מעדר, מזמרה חשמלית, מכונות גיזום, כפות שתילה ושלל ציוד שמתאים לגננים חובבים. בכך תוכלו לעבוד במקצועיות ובבטיחות בגינה.

כעת כשאתם מצוידים בשתילים, בציוד לגינה ובקרקע פורייה – זה הזמן להתחיל לתכנן, לעצב ולהפוך את עיצוב הגינה לפרויקט משפחתי, אישי, או פרויקט זוגי נפלא!

קראו גם: 7 אלמנטים דקורטיביים לגינה

נגישות
גלילה לראש העמוד