עיצוב גינה: עשה זאת בעצמך!

הקמת וטיפוח גינה, הוא ללא ספק בילוי פנאי מהנה ומספק ביותר. גינות אלה, הן בעלות ערך אסתטי ואף עשויות לשמש לגידול צמחי מאכל. כל זאת, הן בעזרת מקצוענים והן כתוצאה ממאמצי חובבים מתחילים, אך בעלי מוטיבציה. כך עושים זאת:

האביזרים המתאימים

יש כיום מבחר אדיר של מוצרים לגינות, שניתן לקנות במחירים שווים לכל נפש. בארץ, נושא החקלאות מפותח מאוד ולצידו, התפתח עם השנים גם תחום הגינון הפרטי. במידה ולא מוצאים בארץ את מה שמחפשים, ישנה האפשרות של רכישתם מחו"ל. למשל – הזמנות אביזרים לגינה דרך איביי. כמובן, חשוב לקחת בחשבון גם את ההיבטים השונים של הבאת מוצרים מחו"ל, כולל מכסים ועלויות משלוח. לעתים, עלויות המשלוח הופכות זאת ללא משתלם. מצד שני, הוזלת המחיר ביחס לארץ, עשויה לעשות זאת משתלם בשורה התחתונה. כל מקרה לגופו.

לקבל השראה

צריכים השראה לעיצוב? מאיפה מתחילים? למעשה, לא חסרים לכך מקורות. לחובבי המינימאליזם, ישנם הגנים היפניים. למי שחושב בגדול – הגנים הבהאים שבחיפה. למי שחושב לגובה (אולי בגלל מגבלות מקום) – הגנים התלויים של בבל. למי שבכלל משועמם – גני טווילרי אשר בצרפת. גם האינטרנט מלא באתרים (כולל ערוצי יוטיוב) של אנשים שעוסקים בכך וחולקים את המידע בנידון, שם תמצאו השראה ורעיונות למכביר.

פתרון לכל דבר

לעתים קרובות, רעיונות נבלמים מייד בהתחלה, בגלל המנטרה הידועה (לשמצה) "זה לא יעבוד". או "אין דבר כזה". לרוב, כשמדובר בתחום צרכני רחב כמו גננות, בהחלט "יש דבר כזה". אתם עדיין לא מכירים אותו. הסיבה לכך, היא שהיכן שיש צורך נרחב, די מהר מוצג בשוק פתרון מסחרי. תוך זמן לא רב, כבר יהיו כמה פתרונות מתחרים מאותו סוג, דבר שיביא להוזלת מחיר והעלאת הרמה. תחשבו על הגנים התלויים של בבל – זה היה חתיכת אתגר הנדסי לא קטן, אבל הם פתרו אותו ובגדול! בבל היא אזור די צחיח (מלבד נהר הפרת), כך שהם בטח הזמינו אביזרים מאיביי, שחבל על הזמן.

עיצוב גינה- עשה זאת בעצמך

תכנון בהתאם לשטח ולמטרות

תכנון טוב, חכם ומפורט, הוא הבסיס לפרויקט מוצלח. פרויקט כזה להקמת גינה, יעמוד (או לפחות לא יחרוג יותר מדי) במטרות שהצבתם, כולל בתכנוני הזמן והתקציב. התכנון צריך כמובן להתחשב במטרות שאתם מציבים לגינה וגם לעשות שימוש חכם בתנאי המקום השונים, ככל שהם רלבנטיים.

זהירות והפרדת שימושים

רצוי שלא לדחוס יותר מדי מטרות לתוך פרויקט עיצוב הגינה. אם יש ספק, עדיפים זהירות ועיצוב פשוט יותר. לדוגמא: אם רוצים שהגינה תכלול גם אזור משחק לילדים, ייתכן שזה רעיון טוב, שניתן ליישם בצורה בטוחה. מצד שני, ייתכן שזה אזור פחות מתאים, מהיבטים כמו מקום מספיק להצבה בטוחה של המתקנים שרוצים עבור הילדים (למשל טרמפולינה). הצמחייה במקום עשויה להיות כזו שתשתלב בכך היטב (דשא חזק למשל) או להיפך (צמחיה עדינה שכל כדור טועה "יכסח" סופית).

לסיכום

לא חסרים רעיונות ואין גבול ליצירתיות, ולצד שלל מקורות השראה יש גם לא מעט אלמנטים דקורטיביים נהדרים. אז מה מפריע לחזונכם הגינוני? שאין מקום במרפסת לעציץ? שיש לרשותכם רק משטח אנכי לגידול? אולי האור הטבעי במקום הגידול המיועד לא מספיק? לכל אלה יש פתרונות. אז שיהיה בכיף ובהצלחה.

נגישות
גלילה לראש העמוד