האם עסק שיפוצים מחייב פתיחת עוסק מורשה?

האם אתם קבלני שיפוצים מצליחים? אם אתם צריכים לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה בגלל הגדלת ההכנסות שלכם, המאמר הזה בשבילכם! המשיכו לקרוא כדי לגלות מה השלבים שתצטרכו לעשות כדי להפוך לעוסק מורשה ואיך עובד תהליך פתיחת תיק ברשות המיסים.

עוסק פטור מול עוסק מורשה

עוסק פטור הוא עסק שמחזור העסקאות השנתי שלו לא עובר את הסכום הבא – 99,003 ש"ח. נוסף על כך, הוא פטור מדיווח שוטף למע"מ מפני שאינו גובה מס ערך מוסף מהלקוחות שלו. חשוב לציין שעוסק פטור עדיין חייב לדווח לביטוח לאומי ולמס הכנסה על הכנסותיו. עוסק פטור מנפיק קבלה ללקוח רק לאחר התשלום, ולא לפני. דבר נוסף, דיווח למע"מ אחת לשנה על מחזור העסקאות השנתי הוא חובה.

עוסק מורשה מחויב בגביית מע"מ מהלקוחות שלו, ולכן הוא מחויב גם להנפיק חשבונית מס בכל עסקה, ואת הסכום הנ"ל עליו להעביר לרשות המיסים. נוסף על כך, עליו לדווח לרשויות בתדירות גבוהה יותר מעוסק פטור כיוון שהוא מחויב לדווח על סכומי המע"מ שנגבו מלקוחות ושקוזזו על הוצאות ארגוניות, אחת לחודש\חודשיים לערך.

השלבים לפתיחת עוסק מורשה

כדי לפתוח תיק עוסק מורשה ברשות המיסים תצטרכו לעשות את שלושת השלבים הבאים:

הגשת בקשה בלשכת מע"מ ומילוי טפסים

כדי להירשם במס ערך מוסף, תצטרכו למלא טופס 821 (ובתוכו טופס 821 א). את הטופס ניתן להגיש באתר רשות המיסים, וחשוב לצרף אליו את המסמכים הבאים:

  • צילום תעודת זהות והספח האישי
  • צילום של שיק של העסק
  • חוזה שכירות (אם יש)

מומלץ לקבל עזרה מקצועית במילוי הטופס והגשתו מרואה חשבון מוסמך.

פתיחת תיק במס הכנסה

בשלב זה יש למלא דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה, שנקרא טופס 5329. אפשר להגיש אותו באופן מקוון להגיע למשרדי מס הכנסה. יש לצרף לטופס את המסמכים הבאים:

  • צילום תעודת זהות וספח
  • בקשה לפטור מניכוי מס במקור

פתיחת תיק בביטוח לאומי

בשלב האחרון, יש למלא בעזרת רואה חשבון המנוסה בדברים אלו, טופס דין וחשבון שנתי. טופס זה יכלול את מחזור העסקאות השנתי הצפוי. פרט זה מהווה בסיס לחישוב המקדמות שתצטרכו לשלם למוסד לביטוח לאומי, ובמידה ויהיה הפרש בין התשלום הצפוי לתשלום בפועל, תקבלו זיכוי לחשבון העסקי.

אם אתם מעוניינים במידע נוסף על פתיחת עוסק מורשה, אתם מוזמנים להיכנס לאתר iCount ולהמשיך לקרוא.

חשיבות העסקת רואה חשבון

העסקת רואה חשבון מקצועי ומנוסה היא קריטית לניהול מיטבי של עוסק מורשה. מלבד הטפסים שיש להגיש בדרככם להיות עוסק מורשה, רואה חשבון יסייע לכם להפיק חשבוניות מס וקבלות ולהגיש דוחות לרשויות המס, ויספק לכם מידע על ביטוח פנסיוני לעוסק מורשה ועוד. אתם תהיו חייבים לנהל את העסק שלכם על פי חוקים ותקנות מסוימים, לכן תמיד טוב שיהיה לימינכם מישהו מקצועי שבקיא בכל המידע הדרוש.

ניהול עוסק מורשה

כפי שציינו בפסקה הקודמת, עוסק מורשה מחוייב בחוקים ובתקנות שנקבעו בחוק. גביית מע"מ מהלקוחות, הוצאת חשבונית לכל עסקה, דיווח וקיזוז מס תשומות – כל אלה הם חלק מחובותיו של עוסק מורשה, לכן הקפידו עליהם בחומרה.

שימוש בתוכנות לשם יעילות העסק

ככל שתתקדמו עם העסק שלכם ותצמחו, כך תגדילו את כמות הלקוחות שלכם ואת העבודה האדמיניסטרטיבית שמגיעה עם זה. כפי שמומלץ לעשות ביטוח בעבודה, כך גם אנו ממליצים להשתמש בתוכנות לניהול העסק באינטרנט. תוכנה מובנית תעזור לכם לעקוב אחר מאגר הלקוחות שלכם, לעקוב אחר תזרים המזומנים, להפיק דוחות ועוד. בעזרת תוכנה ייעודית לניהול העסק תחסכו בעלויות ותחסכו בכאבי ראש עתידיים.

עסק בר קיימא

אנשים רבים כיום תומכים בעסקים התומכים בכדור הארץ שלנו. הקפידו על משרד נקי כמה שאפשר מניירות, השתמשו בתוכנות ייעודיות לניהול העסק והוציאו חשבוניות דיגיטליות.

לסיכום

במאמר זה בחנו מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה והסברנו את התהליך של פתיחת תיק ברשות המיסים. עבור קבלנים מצליחים כמוכם, מעולם לא היה קל יותר להפוך לעוסק מורשה! השלבים שפרשנו בפניכם והעצות שסיפקנו מפשטים בשבילכם את התהליך, ומסייעים לכם להפוך לעסק רווחי ומצליח.

נגישות
גלילה לראש העמוד