אילו צמחים אפשר לגדל בבית? המדריך המלא

בעולם המהיר שאנחנו חיים בו, יש חשיבות גדולה לחיבור מחדש לטבע. גידול צמחים בבית היא דרך מצוינת להכניס טבע לתוך שגרת החיים שלנו, וצמחים בבית אינם רק מוסיפים לאסתטיקה ולעיצוב הבית אלא גם לשיפור איכות החיים ולתרומה לרווחה הנפשית של יושבי הבית. אילו צמחים מתאימים לגידול בתוך בית? איך תוכלו לבחור את הצמחים הנכונים? במאמר זה תמצאו כמה טיפים לגידול ביתי של צמחים – המשיכו לקרוא.

בחירת הצמחים הנכונים

לא כל הצמחים מתאימים לגידול בתוך בית, ובחירה נכונה יכולה לעשות הבדל משמעותי בגידול ובתחזוקה שלהם. בחרו בצמחים הידועים בעמידות ובהתאמה שלהם לסביבות ביתיות, כמו למשל:

  • ירקת מצויצת – צמח הידוע גם בשם "צמח העכביש", ידוע בעמידותו ועל כן מתאים מאוד למתחילים. הוא מתאים לסביבה שיש בה אור שמש עקיף ולא יקרה כלום אם "תזניחו" אותו מדי פעם.
  • סנסיווריה – צמח הידוע גם בשמות "צמח הנחש" או "לשון החותנת". גם צמח זה נחשב לאפשרות מצוינת למתחילים, וזאת משום שהוא עמיד ודורש טיפול מינימלי. אחת מתכונותיו הנפלאות היא שהוא מטהר את האוויר בסביבה שהוא גדל בה ויכול לפרוח גם בתנאי תאורה לא טובים.
  • ספטיפיליום – צמח יפהפה בעל פריחה לבנה ואלגנטית. ספטיפיליום אינו רק מושך מבחינה ויזואלית, הוא גם יעיל בהדברה טבעית של מזיקים בתוך הבית ופורח בצורה מיטבית באור נמוך עד בינוני.
  • אלוורה – אלוורה היא לא רק תרופה מרגיעה לכוויות, זהו גם סוקולנט הדורש תחזוקה נמוכה ומצריך אור עקיף.
  • עשבי תיבול – אחד הצמחים המבוקשים ביותר לגידול ביתי הם עשבי תיבול, כמו בזיליקום, נענע ורוזמרין, בעיקר כי הם יכולים לחסוך לכם כסף בסופר ולספק לכם מלאי טרי וריחני של עשבי תיבול בכל עת.

איך יוצרים מרחב ייעודי לצמחים?

יש לא מעט כללים חשובים בגידול צמחים בבית. לאחר שבחרתם את הצמחים הנכונים, הגיע הזמן ליצור עבורם חלל ייעודי בתוך הבית שלכם ולהבין את הצרכים הספציפיים שלהם לגידול מוצלח. אור ומים הם שני גורמים בסיסיים הממלאים תפקיד מרכזי בצמיחה של הצמחים בבית.

  • אור – הכירו את תנאי האור בבית שלכם. לצמחים שונים יש דרישות אור שונות, החל מאור עקיף ועד נמוך. תוכלו להציב צמחים עמידים לאור נמוך על ספסל עץ לבית באזורים עם אור שמש מינימלי, כמו חלונות הפונים צפונה, תוך מיקום צמחים שצריכים אור רב ליד חלונות הפונים מערבה. כמו כן, אתם יכולים להוסיף אור טבעי באמצעות מקורות אור מלאכותיים כמו נורות לד לגידול.
  • מים – השקיית יתר היא טעות נפוצה. רוב הצמחים שגדלים בבית מעדיפים אדמה לחה אך לא מדי. הקפידו על ניקוז מיטבי של העציצים ואפשרו לשכבת האדמה העליונה להתייבש לפני השקייה נוספת, מפני שצמחים רבים רגישים לריקבון שורשים בתנאים לחים מדי. השתמשו במים בטמפרטורת החדר ותנו למים העודפים להתנקז החוצה.
  • עציצים – בחרו עציצים עם חורי ניקוז כדי למנוע מהאדמה להיות ספוגה במים. כמו כן, ודאו שהעציצים הנבחרים מספקים די מקום לשורשי הצמח לצמוח והשתדלו להימנע מצפיפות בתוך העציץ.
  • גיזום וטיפוח – הסירו באופן קבוע עלים מתים או מצהיבים מהצמח כדי לעודד צמיחה חדשה. נוסף על כך, דשנו את הצמחים במהלך עונת הגידול (אביב וקיץ) עם דשן נוזלי מאוזן והקפידו על לחות מתאימה לסוג הצמח.

לסיכום,

גידול צמחים בבית הוא מאמץ מתגמל שגורם לדרי הבית לתחושה טובה ואף תורם לאסתטיקה של הבית. בחירת הצמחים הנכונים, הבנת הצרכים שלהם ולמידת אופן הטיפול בהם יהפכו אתכם למגדלי עציצים טובים גם אם אתם חסרי ניסיון לחלוטין.

נגישות
גלילה לראש העמוד